niedziela, 1 maja 2016

antologia wierszy jednosłownych - zaproszenie

Zapraszam do udziału w antologii wierszy jednosłownych. Poezja minimalistyczna czasem uprawiana jest jako ciekawostka, niekiedy to właśnie w najkrótszych formach udaje się zawrzeć istotę jakiegoś pomysłu czy zbliżyć się do mistyki i mądrości zarazem. Wiersze jednosłowne, pwoermds, aforyzmy złożone z jednego wiersza, tworzone były od tysiącleci, ale nie zawsze dostrzegany był ich wymiar "wierszosłowny".

W Polsce dzieła jednosłowne tworzyli m.in. Stanisław Jerzy Lec, Urszula Zybura, ale także wielu innych autorów, wplatających jednosłowne utwory pomiędzy aforyzmy lub wyodrębniający je ze swoich działań poetyckich. Twórca pojęcia "pwoermd", Geof Huth, organizator międzynarodowych przedsięwzięć związanych z tym gatunkiem, teoretyk i przede wszystkim autor, podkreśla wielkość wyzwania intelektualnego, przed jakim staje twórca wierszy jednosłownych. Taki wiersz wymaga dyscypliny i - w wielu znaczeniach - koncentracji.

Być może każde stworzenie nowego słowa jest jednocześnie tworzeniem poezji, a być może pisanie wierszy jednosłownych nie musi mieć celów aż tak praktycznych, jak tworzenie nowych słów. Spróbuj sam, baw się, ale też wysilaj się i poszukuj natchnienia! Doskonal warsztat, kombinuj, komponuj, i pisz wspaniałe wiersze jednosłowne!

Zbiór jest otwarty na prace spełniające wymogi formalne, czyli przede wszystkim mają to być utwory poetyckie, składające się z jednego słowa. Proszę o przysyłanie utworów swojego autorstwa, dzieł oryginalnych - "sprawdź w google" czy to już było. Nie chodzi o wyśmiewanie idei pisania utworów składających się z jednego słowa, nie chodzi o podważanie zasad czy udowadnianie, że w ten sposób da się stworzyć byle co. Postaw na jakość, stwórz coś ciekawego i wartościowego! Należy przysłać swoje wiersze jednosłowne (minimum jeden) oraz dane o autorze (imię i nazwisko lub nick/pseudonim oraz notkę biograficzną) na adres pszren@wp.pl do 15 grudnia 2016.

Wybrane utwory zostaną opublikowane jako zbiór w formacie .pdf i umieszczone w internecie. Wersja papierowa antologii zostanie wysłana do Biblioteki Narodowej w Warszawie.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Dzięki za komentarz, faktycznie mam nadzieję że w tym zaproszeniu jest szczerość. Zapraszam do udziału w antologii (w razie czego dodam, że chodzi o tworzenie słów, a nie o przysyłanie np. funkcjonujących już w obiegu słów). Na bazie słowa "szczerość" można by zrobić np. szczerbość, czerość, szczerzość, szczerrość, szczerność, szczurość, szczerotyość czy mnóstwo innych. Jeszcze raz zapraszam (emailem, wiersze jednosłowne + notka o Autorze).

      Usuń